Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Göz Protezi ve Enükleasyon, Eviserasyon

  • Göz ve yüz travmaları, göz içi ve göz çukuru enfeksiyonları, göz içi ve  göz çukuru tümörleri  göz kaybına neden olabilmektedir. Bu durumlarda gözün alınması  gerekmektedir.
  • Göz içeriği boşaltıldıktan sonra , göz içerisine göz çukurunu doldurmak için  orbital implant yerleştirilir (eviserasyon), yada göz alınarak, oluşan boşluğa orbital implant yerleştirilir (enükleasyon).
  • Doğuştan olarak bebekler de tek yada iki taraflı göz gelişmemiş olabilir ( anoftalmi)
  • Bebeklerde  anoftalmi mevcudiyetinde erken müdahale edilmez ise göz çukuru, göz kapağı ve yüz gelişimi yetersiz kalacaktır. Protezin oturabileceği bir yuva oluşmayacaktır.
  • Bebeklerde anoftalmide önce protezin girebileceği bir yuva oluşturulduktan sonra orbital implant yerleştirilir.
  • Göz çukuru ve göz yuvası proteze hazırlandıktan sonra protez takılır.

Göz Protezi ve Enükleasyon, Eviserasyon Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Göz protez ameliyatları genel olarak gözün görme organı işlevini kaybettiği ve küçüldüğü durumlarda ya da göz içerisinde bir tümör var ise gözün alınması gerektiği durumlarda uygulanan cerrahi müdahalelerdir.

Gözün içi boşaltılarak uygulanır ya da gözün tümü alınarak uygulanır. Gözün içi boşaltılarak yapılan cerrahi evisserasyon ameliyatı, gözün tamamı alınarak yapılan cerrahi ise enükleasyon ameliyatı adını veriyoruz.

Bu ameliayatlar da gerek enükleasyonda gerek evisserasyon ameliyatlarında gözün boşaltılması veya alınması durumunda göz çukurunda bir boşluk oluşacaktır.

Estetik olarak daha içi sonuçlar alınabilmesi için bu boşluğun doldurulması gerekmektedir. Bu yüzden ameliyat sırasından orbita çukuruna hastanın diğer gözünün boyutlarına uygun ımplantlar yerleştirilmektedir.

Ameliyattan sonraki 1 buçuk aylık bir iyileşme sürecinden sonra hastalar göz protezlerini takabilmektedirler.

Göz Protezi ve Enükleasyon, Eviserasyon Ameliyat Ne İşe Yarar?

Gözün görme işlevini kaybettiği, küçüldüğü durumlarda ya da göz içi tümör mevcudiyetinde göz yuvasında ki gözün boşaltılması ya da gözün alınması gerekmektedir.

Orada bir boşluk oluşmaktadır. Boşluğun ameliyatla doldurulması gerekmektedir. Bu yüzden bu göz protezi ameliyatların yapılması gerekmektedir.

Cerrahi ameliyatla implant göz içerisine yerleştirildikten sonra üstüne daha sonraki süreçte göz protezleri yerleştirilmekte ve hastanın estetik kaygıları ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı