Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 4.6]

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Göz kapağı ve çevresindeki yapılarda yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, sigara içimi, uykusuzluk, yorgunluk, stres vb. faktörlere bağlı oluşan değişimleri düzeltmek için yapılan işlemler göz kapağı estetiği içerisinde değerlendirilir. Ciltte oluşan sarkmalar, yağ torbalarının fıtıklaşması, alt kapağın aşağı doğru meyletmesi, kaş düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü bu nedenlerle meydana gelen problemlerdir. Bu problemleri düzeltmek için alt göz kapağı üst göz kapağı estetiği uygulanır.

Bu işlemlerde fazla cilt fazlalığı ve yağ torbaları alınır. Göz çevresinde çökük ve çukur alanlar var ise yağ pakeleri bu alanlara yerleştirilebilir. Alt kapak yapısı gevşek olan bireylerde alt kapak sıkılaştırılması yapılır. Göz kapağı düşüklüğü mevcut ise beraberinde pitozis cerrahisi, kaş düşüklüğü var ise kaş kaldırma da uygulanabilir. Yani hastanın ihtiyaçlarına göre, doğal görünümünü bozmadan yapılacak işlemler belirlenir.

 • Göz çevresi genetik faktörler, çevresel faktörler, yaşın ilerlemesi, stres, sigara kullanımı… gibi nedenler ile esnekliğini kaybedebilir.
 • Üst ve alt kapakta cilt sarkması, yağ torbaları, cilt altı yağ  birikimleri  olabilir.
 • Beraberinde göz kapak düşüklüğü ve kaş düşüklüğü görülebilir.
 • Tedavi cerrahi olarak uygulanabilir.
 • Tedavi öncesi hastanın yüzü bir bütün olarak değerlendirilir. Sadece cilt sarkması alınabileceği gibi, yağ torbaları var ise alınabilir yada özellikle alt kapakta göz yaşı oluğu belirgin olan hastalarda göz yaşı oluğu yağ pakeleri ile doldurulabilinir.
 • Üst kapakta kesi üst kapak kıvrımından yapılır, alt kapaktaki kesiler  ya konjonktival yol ile yada kirpikli kenar hizasında yapılır.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Yaş Sınırı Var Mıdır?

Göz kapağı estetiğinde yaş sınırı yoktur. Çünkü genetik faktörlere bağlı olarak bazı hastaların 20’li yaşlarda bile göz kapağında cilt fazlalığı olabilmekte veya yağ fıtıklaşmaları olup estetiğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Tabi erken yaşlarda estetik işlemlerin uygulamasını çok önermemekteyiz. Yaşın ilerlemesiyle oluşan cilt fazlalığı veya torbaların oluşumu ve bunların  göz kapağının tedavisi daha yoğun olmaktadır.

Hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Ama genel olarak ileri yaşlara doğru uygulanması daha doğru olacaktır.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği sonrasında yaklaşık 10 günlük iyileşme süreci vardır. Bu süreç dikişlerin alınacağı zamana kadar olan süreçtir. Bu süreçte şişlik, morluk gelişimi olur.

İlk iki gün bu oldukça hastayı zorlayacak şekilde olabilir. Çok ciddi bir ağrı oluşmaz.

Daha sonraki süreçte bu şişlikler, morluklar inmeye başlar.

Genellikle birinci hafta bittiği zaman hemen hemen geçmiş olur göz kapağında şişlik ve morluklar 10. günde de dikişler alınır ve bu şekilde süreç tamamlanır.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı aslında kişinin yıpranma sürecine göre kalıcılığı belirlenebilir. Eğer cilt çok esnek bir yapıya sahipse, kişi sigara içiyorsa, genetik faktöreler var ise zaman içerisinde kişinin tekrar göz kapağı estetiğine ihtiyacı olabilir.

Genel olarak eğer  göz kapağı cilde yeteri kadar alınırsa ne kapak açık kalacak şekilde ne de bir miktar cilt kalacak şekilde uygun şekilde cilt alındığı takdirde çoğu zaman hasta için bu süreç oldukça uzundur.

En az 10 yıllık bir süreçte hastanın ihtiyacı olmayacaktır.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Kimlere Yapılır?

Göz kapağı estetiği kişinin talebine göre değişebilmektedir. Bu cilt fazlalığı varlığında, yağ fıtıklaşması olduğunda ya da hastayı yorgun bir ifade oluşturan durumlar söz konusuysa uygulanabilmektedir.

Bazen hastanın talebine göre bazı hastalarda çok minimal bir göz kapağı fazlalığı olmasına rağmen hasta bundan rahatsız olabilmektedir ve bunun alınmasını talep edebilmektedir.

Bu durumda uygulanabilir. Genel olarak cilt fazlalığı yağ torbaları çok belirgin olup hastada yorgun ifade oluşturan durumlar var ise göz kapağı operasyonları uyguluyoruz.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı

Göz kapağı estetiği ameliyatı göz kapağında özellikle cilt fazlalığı olduğunda uygulanan bir ameliyattır.

Bu da zaman içerisinde genetik faktörlerle ya da yıpranma süreci içerisinde göz kapağı cildi olduğundan daha fazla esneyebilir.

Bu durumda kirpikli kenar üzerine bası kirpikli kenara kadar inebilmekte ve göz kapağında ağırlık yapabilmektedir.

Bu durumda ameliyatla özellikle üst göz kapağında estetik olarak cildin alınması hastanın bu açıdan rahatlamasını sağlayabilmektedir.

Üst göz kapağı estetiği sadece üst kapakta yapılmaktadır alt kapakta da uygulanabilmektedir. Hastanın ihtiyaçları belirlenerek uygulamalar yapılabilir.

Eğer üst kapaktaki uygulamalarda sadece cilt alınmayıp eğer yağ fıtıklaşmaları varsa yağ fıtıklaşmaları alınabilir ya da çukurlar varsa mevcut yağlar bu çukur bölgelere yerleştirilebilir.

Alt göz kapağında da aynı şekilde yağ fıtıklaşmaları alınabilir ve çukurlar var ise çukur alanlara yerleştirilebilir. Kabaca üst göz kapağında yapılan uygulamalar bunlardır.

Blefaroplasti' de (Göz Kapağı Estetiği) Ne Amaçlanır?

Göz kapağı estetiği uygulaması, özellikle hastanın ihtiyaçlarına göre bir tedavi yöntemi belirlenir.

Fazla cilt var ise bu alınır ama hiçbir zaman hastanın göz kapağı açık kalacak kadar cilt alınması yapılmaması gerekmektedir.

Eğer göz kapağında yağ fazlalığı var ise yağ fazlalığı alınır çukurlar varsa çukurlar bu yağlarlar doldurulur. Yani ne çok fazla yağ alınması ne de çok fazla cilt alınması önerilmez.

İhtiyaçlara göre göz dokularına zarar vermeyecek şekilde cerrahi planlama yapılması gerekmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ve Üst Göz Kapağı Estetiği Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Göz kapağı estetiği ameliyatlarında üst göz kapağı ve alt göz kapağı estetiği ayrı ayrı uygulanabileceği gibi aynı seansta da uygulanabilir.

Hastanın ihtiyacına göre bu belirlenebilmektedir. Fakat üst göz kapağı estetiği ve alt göz kapağı estetiği bir arada olduğu zaman hastanın hem ameliyat süresi uzamaktadır hem de iyileşme süreci uzamaktadır.

Hasta için bu durum biraz yorucu olabilir.

Blefaroplasti' de (Göz Kapağı Estetiği) Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağı estetiğinde özellikle cilt fazlalığı ve yağ torbaları mevcut ise bunların alınması durumudur. Nedenleri ise en önemli nedenler hastanın genetik yatkınlığıdır.

Aileden gelen durum söz konusu ise erken yaşlarda dahi estetik ihtiyacı doğabilmektedir.

Bunun dışında diğer nedenler uykusuzluk, yorgunluk, beslenme alışkanlıkları bu nedenlerde göz kapağı estetiği ihtiyacını oluşturabilmektedir.

Blefaroplasti'de (Göz Kapağı Estetiği) Hangi Tip Anestezi Uygulanır?

Göz kapağı estetiğin de anestezi, uyguladığımız olgularda özellikle lokal anesteziyle uygulanması uygundur.

Fakat üst kapak ve alt kapak estetiği beraber uyguladığımız hastalarda biraz sedasyon verilerek hastayı sakinleştirmek beraberinde böyle bir operasyonu planlamak daha kolay olacaktır.

Çünkü iki ameliyat uygulandığı için ameliyat süresi uzayacak ve hasta strese girebilecektir.

Bu yüzden sedasyon verilip hasta rahatlatılıp ardından göz kapağı operasyonun sedasyonla beraber uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Kadınlarda Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Sonrasında Ne Zaman Makyaj Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği uygulandıktan sonra genel olarak 10. Gün civarında dikişler alınır.

Dikişler alındıktan sonraki süreçte göz kapağı iyileşmesi tamamlandığı için bundan sonra ki süreç izlerin giderilmesiyle ilgili yapılacak tedavilerle ilgilidir.

Bu süreçten sonra da hasta istediği zaman makyajını uygulayabilir.

3 Comments to “ Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)”

 1. Marzhan says :Cevapla

  Merhaba doğumdan sonra blefaroplasti yaptıra bilir miyim

 2. Derya says :Cevapla

  Gözaltı dikişlerimin izinin tamamen gitmesi ne kadar sürer.İz giderici merhem günde 2 kez kullanıyorum.

 3. özlem says :Cevapla

  merhaba göz kapağı estetiğinden kaç ay sonra kalıcı eyeliner uygulaması yaptırabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı